
Tompa Mihly (1817-1868)
Klt.
Az almanach-lra hatsra szokvnyos tmj helyzetdalokkal kezdte klti plyafutst (Megnyugvs, 1843), majd szembefordult a valdi klti lmnyek hjn, sablonokra pl irnyzattal (Egymagyar pothoz, 1846). Ekkor jelent meg els korszaknak legnagyobb sikere, a (Npregk,npmondk 1846) mondafeldolgozs gyjtemnye. Kltszetnek legjelentsebb korszaka az 1850 utn rott allegrik, melyekben a forradalom gondolatt tartja bren az nknyuralom idejn ( A madrfiaihoz, 1850). A szabadsgharc leverse s a megtorls utn menekvst s vigaszt a termszetben tall csak, ebbl fakad termszetkultusza.
sszes Kltemnyei
ADY ENDRE
Ady Endre szl. 1877, rmindszenten (Szatmr m.). Kzpiskolit 1896-ban fejezte be Zilahon, 1896-tl 1900-ig jogsz s jsgr Debrecenben, 1900-1903: jsgr Nagyvradon. 1904-ben megy elszr Prizsba. Budapestre jvet egy ideig a Budapesti Napl, majd a Nyugat bels munkatrsa, 1911-tl kezdve sokat betegeskedik, idejnek nagy rszt szanatriumokban tlti. 1915-ben megnsl, felesgl veszi Boncza Bertt (Csinszkt). Ettl kezdve felvltva Budapesten s Cscsn, felesge birtokn l. Meghalt 1919-ben.
A Nyugat eltt s a Nyugattal egytt Ady jelentette a szzadforduln a totlis lzadst irodalmunkban; m nemcsak az irodalomban, hanem a magyar glbuszon is felfordulst akart s hirdetett. zig-vrig jsgr volt. Szemlyisge mlyen megosztotta kortrsait, hveit s ellenfeleit egyarnt. A tzes vek fiatal nemzedknek pp gy anyanyelve volt Ady kltszete, mint az 1960-as, 1970-es vek ifjsgnak Jzsef Attil. A Monarchia ms nemzetisg ri szemben is vitathatatlan tekintly volt, ami nem kis dolog ebben a nemzetisgi ellenttektl sjtott trsgben.
Vrnak renk dlen
Sikongnak a meleg szelek
Messze Dlen, messze Dlen,
Vrnak renk, vrnak renk
Valahol egy tengerszlen.
Ott hallgattuk valamikor
Lrmjt nagy, kk vizeknek.
Nem hallunk mi, nem hallunk mi
Soha szebbet, soha szebbet.
Brka ll a kk vizen most,
tra indul taln mr ma,
Ha leksnk, ha leksnk,
Sohse tr meg az a brka.
Sikongnak a meleg szelek.
Kk tengernek kk vizben sszes Kltemnyei !
resen szik a hajnk
Messze Dlen, messze Dlen.
 
Ugs a tetejre
|